29.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Përzgjedhjе nga redaktori Politika

Zv/kryeministri bullgar Donçev: Shkupi ta shfrytëzon mundësinë

Zv/kryeministri i Bullgarisë, Tomisllav Donçev në një prononcim për “BTV” ka komentuar mardhëniet maqedono-bullgare si dhe kontestin e hapur mes dy vendeve, transmeton Zhurnal.

Ai vlerson se Shkupi duhet ta shfrytëzon mundësinë që e ka, por nuk dha parashikime për zgjidhjen e çështjeve të hapura mes dy vendeve.

“Bullgaria ka ndërmarrë hapa të mjaftueshëm për mbështetje të Maqedonisë së Veriut gjatë viteve të fundit. Sofja nuk e konteston identitetin e popullatës në Maqedonisë së Veriut. Për dallim nga identiteti, që secili mund të zgjedh se si ndjehet, ekziston shkencë historike e cila punon me fakte”, tha Donçev.

Related posts

Vendet e BE-së shpenzojnë mesatarisht 9,9% nga BPV-ja, Maqedonia 4,5%

admin

VMRO-DPMNE: Dorëheqja e Filipçes dhe Karaxhovskit është masat më e mirë kundër Covid-19

admin

Zaev arrinë në Sofje: Po hapim kapituj të ri për zhvillimin e rajonit

admin