1.8 C
Skopje, NM
25/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni Shqipëri

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Në ditën e 14, në malin e Karaburunit, zjarret kanë qenë aktive dhe disa vatra të rrezikshme.

Deri në orët e para të ditës zjarrfikës, ushtarë dhe banorë të Dukatit kanë luftuar me flakët të cilat të ndihmuara dhe nga era kanë përparuar me shpejtësi duke djegur shkurre dhe pyje, por duke rrezikuar dhe jetët e punonjësve dhe ushtarëve.

Situata është kritike shprehen banorët pasi zjarri ka përparuar në lartësinë e malit duke ju afruar “ zonës së qujatur gropat e pirit” të cilat janë me pyje të dendura duke rrezikuar Llogoranë.

Në orët e para të ditës ka nisur punën dhe një helikopter me dy helika i cili ka bërë disa rrugë duke hedhur ujë mbi fshatin Dukat. Era që fryn në atë zonë e favorizon flakët . Ndërkohë dhe zona në gropat e Pirit ka prezencë të zjarrit, atje po punohet me ushtar dhe punonjës se ADZM psr shuarjen./tch

Related posts

Basha sulmon Berishën: S’ka fuqi të mbledh organet, nuk lejoj bunkerizim në PD

Admin

Një pemë në Parkun “Europa” në përkujtim të Rozmari Jorganxhi, Veliaj: Tirana di t’i nderoje figurat e saj

Admin

Kryeministri Rama vizitë zyrtare në Egjipt, pritet nga homologu Madbouly, publikon pamjet e ceremonisë së pritjes në aeroport

Admin

Plagosen 2 persona pasi makina del nga rruga në Belsh

Admin

Tiranë, mungesa e ilaçeve, një sfidë më tepër për familjet e fëmijëve me leuçemi

Admin

Arrestohen dy persona në Gjirokastër, drejtonin mjetin pa patentë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com