28.8 C
Skopje, NM
16/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Zaharieva me porosi për Maqedoninë e Veriut: Pranojeni historinë tonë

Ministrja e Punëve të jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva sot në takimin e saj me homologun nga Maqedonia, Bujar Osmani, tha se Bullgaria që moti ka pranuar pavarësinë e Maqedonisë dhe realitetin modern politik.

Sipas saj, Bullgaria që moti i ka mbështetur sovranitetin shtetëror të Maqedonisë së Veriut dhe asnjëherë nuk ka patur pretendime teritoriale dhe asnjëherë nuk ka shkurtuar të drejtën për vetidentifikim të qytetarëve të saj, informon Zhurnal.

“Për këtë shkak nuk duhet të propozohen gjëra në drejtim të kundërt, si mes qytetarëve të vendeve tona, ashtu edhe në nivel ndërkombëtar. Si Bullgaria i njeh realitetet e politikave moderne, tani duhet edhe Maqedonia e Veriut të njeh realitetet historike lidhur me procesin e krijimit të një identiteti të ri kombëtar”, tha Zaharieva.

Bullgaria sipas Zaharievës, nuk dëshiron asgjë nga përmbushja e klauzolave në Marrëveshjen për fqinjësi të mirë, siç është klauzola gjuhësore.

“Klauzola gjuhësore në marrëveshjen tonë, ne duam të reflektohet në gjitha dokumentet mes dy palëve. Nuk kemi kërkesa të reja. Apeloj dhe shpresoj që problemet nuk do të krijohen aty ku nuk ka”, tha Zaharieva.//Zhurnal.mk

Related posts

MMJPH: Filloi shënimi i Javës evropiane të mobilitetit 2021

Admin

Gjykata Penale: Nëse Rashkovski keqpërdor lejen për të dalë, atëherë do t’i caktohet paraburgim

Admin

Tre të vdekur në qendrën Kovid, ulet numri i kontrolleve

Admin

Zaev për Ballkanin e Hapur: Kosova si shtet i pavarur i ndërton qëndrimet e veta, ne i respektojmë ato

Admin

Maqedonia e Veriut dhe Kosova me kontroll të përbashkët doganor në vendkalimin kufitar hekurudhor Bllacë – Hani i Elezit

Admin

Njerëz të Musa Xhaferit “ndezin motorët“ në përkrahje të Nevzat Bejtës

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com