9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Zaev: Të jemi të përgjegjshëm dhe ta zbatojmë regjistrimin

Dua të jap mesazh që të jem përgjegjës dhe ta zbatojmë regjistrimin. Detyra jonë është që të regjistrohemi të gjithë, ligji këtë e përcakton, kjo është gjithashtu praktikë ndërkombëtare, obligim i të gjithëve dhe apeloj përfshirjen e partisë më të madhe të opozitës në këtë operacion të përgjegjshëm, sepse pasojat e çdo fenomeni devijant që mund të ndodhin përmes sjelljes së papërgjegjshme, mund të jenë të pakorrigjueshme si pasoja.

Këtë sot e deklaroi kryeministri Zoran Zaev në konferencë për shtyp në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve nëse është i mundur një konsensus më i madh midis qeverisë dhe opozitës për regjistrimin.

Sipas tij, operacioni statistikor duhet të mbyllet me sukses, sepse, siç tha ai, ne jemi një nga vendet e pakta që nuk ka pasur regjistrim për 20 vjet, duke shtuar se të gjitha sugjerimet që u dhanë janë duke u shqyrtuar.

“Partia më e madhe opozitare nuk e mbështeti ligjin për regjistrimin. Qytetarët duhet ta dinë që hapja e një ndryshimi të pranuar do të thotë hapje dhe bllokim i pafund i ligjit të regjistrimit. Ne u përpoqëm të pranonim sugjerimet që erdhën me qëllimet më të mira dhe të ishim në gjendje t’i inkorporonim ato, siç janë shenjat e gishtërinjve. Të gjitha sugjerimet e tjera të dhëna janë konsideruar seriozisht, siç është regjistrimi elektronik, por regjistrimi elektronik nuk jep përgjigje për ekzistencën e informacionit në bazat e të dhënave për përkatësinë fetare, përkatësinë etnike, të dhënat për qytetarët tanë nga diaspora, dmth të gjithë ata që janë jo-rezidentë. janë më shumë se një vit jashtë vendit, siç është numri i përgjithshëm i familjes dhe të dhëna të tjera”, tha Zaev.

Lidhur me propozimin e presidentit Stevo Pendarovski për të shtyrë regjistrimin për në maj ose qershor, ai tha se gjithçka vlen të merret në konsideratë.

“Në verë ne e dimë që regjistrimi nuk zbatohet. Shtatori është fushatë, tetori është një periudhë zgjedhore për zgjedhjet lokale. Edhe nëse mendojmë rreth një muaj, një muaj e gjysmë, për të përfunduar deri në mes të qershorit, unë tashmë shoh që opozita ka refuzuar, kështu që unë të dërgoj mesazhin të jem përgjegjës dhe të kryej regjistrimin”, tha Zaev.

Regjistrimi, vazhdoi kryeministri, është në përputhje me të gjitha standardet e Eurostat dhe të gjitha standardet ndërkombëtare të regjistrimit.

Nënvizoi se regjistrimi as nuk mohon të drejtat, as jep të drejta të reja, as nuk do të ndryshojë asgjë në vend, as, tha ai, nuk e di se çfarë drama mund të ndodhin dhe se ato të dhëna janë të nevojshme për zhvillimin e vendit, për zhvillimi rajonal i vendit, politikat ekonomike, të dijë se cilat janë rajonet me papunësi dhe punueshmëri, të dijë se ku ka vende për zona të reja industriale, të zhvillojë politika të reja ekonomike dhe të krijojë vende të reja pune.

“Nëse është çështje zhgënjimi sepse dikush nuk arriti të bëjë një regjistrim, dhe këtu dikush do të arrijë të bëjë një regjistrim, unë tashmë po njoftoj se regjistrimi që ne të gjithë do të kryejmë në vend është një sukses i përbashkët, nuk mban pretendoni se gjatë një pandemie ne nuk mund të shkoni dhe të bëni një inventar. Si atëherë gjatë mbledhjes mblidhen nënshkrime, si atëherë kemi pasur zgjedhje të suksesshme kemi pasur edhe zgjedhje të suksesshme lokale. Kështu, unë apeloj që shumë çështje të qëndrojnë së bashku, dhe regjistrimi është detyra jonë të qëndrojmë së bashku”, konkludoi Zaev.

Related posts

Zgjedhjet Lokale 2021, AP dhe PP do të monitorojnë procesin zgjedhor

Admin

Qytetarët e Maqedonisë së pari do ta dezinfektojnë gishtin dhe më pas do të votojnë

Admin

Regjistrohen 395 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 14 persona

Admin

Vrasje në Shkup, i biri ther nënën e tij

Admin

Reagim ASH – AA: Ramiz Merko thyen heshtjen zgjedhore, asfalton rrugë një ditë para zgjedhjeve

Admin

Finalizohet “Open Ballkan”, zyrtarizohet marrëveshja Rama-Vuçiç-Zaev

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com