23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Zaev paralajmëron zgjerimin e shumicës nga 3 deri më 6 deputetë, Rexhepi nga Alternativa “nuk i bashkangjitemi koalicionit qeverisës”

Sipas kryeministrit Zoran Zaev, VMRO-DPMNE nuk ka potencial koalicionues që të mund të formon shumicë të re. Përskaj kësaj, paralajmëron se shumica që e mbështetë Qeverinë e tij shumë shpejtë do të arrij 65 dhe ndoshta 68 deputetë, transmeton Zhurnal.

VMRO-DPMNE nuk është në mundësi të formon shumicë të re parlamentare, por shumica e LSDM-së edhe BDI-së shumë shpejtë do të zgjerohet për tre deri në gjashtë deputet, paralajmëroi kryeministri Zaev duke komentuar informacionet që dolën nga tabori opozitarë për kinse tentime për ta rrëzuar Qeverinë në shtëpinë ligjvënëse.

“Me cilën parti të shqiptarëve dhe mbi çfarë baze, VMRO-DPMNE do të koaliciononte për formim të shumicës së re? A do të thotë kjo mbi bazën e rrënimit të marrëveshjeve me Greqinë dhe Bullgarinë. Cila parti tjetër do të pranonte një gjë të tillë? Këto janë informacione që qëllimisht lëshohen që të largohet vëmendja nga debati nëse duhet të ketë ndryshime në udhëheqësinë e VMRO-DPMNE-së pas humbjeve në zgjedhje. Por VMRO-DPMNE nuk do të bën shumicë, por shumica jonë shumë shpejtë do të zgjerohet për tre deri në gjashtë deputetë”, deklaroi Zaev.

Ai refuzoi të potencon emra konkret të deputetëve të cilët do të iknin nga tabori opozitarë, duke theksuar se nuk dëshiron ti keqëson bisedat me ta. Megjithatë tha se bisedimet po zhvillohen mbi bazën e principeve.

Nga Lëvizja BESA dje paralajmëruan një kyçje të mundshme të Alternativës në koalicionin qeverisës. Partia e Afrim Gashit momentalisht numëron 4 deputet, me të cilën shumica do të arrinte deri më 66 vota.

Këto ditë shumica parlamentare në të cilën marrin pjesë LSDM, BDI dhe BESA përsëri janë përballur me sfidën se si të sigurohet kuorum për punë dhe për vendosje, në situatë kur dy deputetë janë të infektuar me Covid-19.

Por deputeti i Alternativës, Zejd Rexhepi për Zhurnal ka përgënjeshtruar zërat se deputetët e kësaj partie mund të iu bashkangjiten koalicionit qeverisës.

Ai thotë se deputetët e kësaj partie nuk janë në shitje dhe se qëllimi është që shqiptarëve të ua kthejnë shpresën e humbur dhe ky qëllim nuk do të shpërfillet.

“Asnje¨ subjekt politik ose deputet nga kolaicioni “Tash e¨shte¨ koha” nuk e¨shte¨ ne¨ shitje dhe as për ndryshim të ngjyrave politike, ngase edhe koalicioni, por edhe deputete¨t VULLNETARISHT jane¨ bashkuar rreth nje¨ qe¨llimi te¨ pe¨rbashke¨t e ai e¨shte¨ qe¨ bashkarisht shqiptare¨ve tua rikthejme¨ shprese¨n e humbur dhe deri tash nuk ka as edhe nje¨ arsye te¨ vetme qe¨ ky qe¨llim te¨ shpe¨rfillet.”, ka deklaruar për Zhurnal, deputeti i Alternativës, Zejd Rexhepi.

Ndryshe, zërat për bashkangjitje të mundshme të deputetëve të Alternativës në koalicionin qeverisës erdhën pasi kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se shumë shpejtë koalicioni qeverisës do të zgjerohet për tre deri më gjashtë deputetë.

Related posts

Zbulohen lëndë narkotike në Gostivar, arrestohen dy persona

Admin

Kaloi më shumë se gjysma e kohës, ndërsa Maqedonia e Veriut ka regjistruar më pak se një milion banorë

Admin

A po ashpërsohet fushata ende pa filluar ?

Admin

Nxënësit e Tetovës dhe Gostivarit kthehen në bankat e shkollës

Admin

Ruskovska: Së shpejti padi për Rashkovskin

Admin

Galloway: Reformat të domosdoshme, jo për BE-në, por për një jetë më të mirë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com