15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Zaev: Dorëheqjet janë akt i lartë moral dhe etik, vijojnë vendime për përgjegjësi të konfirmuara vetëm sipas fakteve nga hetimi i ekspertëve

Shkup, 11 shtator – Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në një fjalim me shkrim drejtuar publikut dhe përfaqësuesve të mediave thotë se dorëheqjet e parashtruara pas aksidentit në kovid qendrën në Tetovë si një akt moral dhe etik, dhe si një demonstrim i integritetit dhe përgjegjësisë që është e pashmangshme në fatkeqësi të tilla të mëdha. Ai thekson se ka dhe do të ketë përgjegjësi, e vendosur qartë në bazë të fakteve të pakundërshtueshme kriminalistike, dhe jo në bazë të llogaritjeve politike, dhe na nxit të gjithëve të qëndrojmë të fokusuar në hetimin dhe faktet, për të ruajtur një frymë të fortë kombëtare , të angazhohemi, por edhe të durojmë., ta kalojmë së bashku këtë tragjedi dhe të ndihmojmë që të mos ndodhë më kurrë.

“Qytetarë të nderuar, pikëllimi dhe vuajtja që po kalojmë këto ditë së bashku me familjet dhe të afërmit e viktimave të aksidentit në qendrën kovid të Tetovës është i madh. Për të tretën ditë me radhë jemi dëshmitarë se tragjedia që ndodhi në 30 vjetorin e ditës së pavarësisë ngriti në nivelin më të lartë solidaritetin e qytetarëve, reagimin e institucioneve dhe përgjegjësinë e politikanëve. I pranova dorëheqjet e ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, të zëvendësministrit Ilir Hasani dhe të drejtorëve të spitalit të Tetovës Besimi dhe Etemi dhe i kuptoj si një akt të lartë moral dhe etik dhe si një demonstrim të integritetit dhe përgjegjësisë që është e pashmangshme në një madhësi të tillë aksidentet. Autoritetet hetimore dhe gjyqësore po kryejnë një hetim jashtëzakonisht të plotë, profesional dhe të shpejtë që duhet të përcaktojë në detaje shkaqet e shpërthimit të zjarrit vdekjeprurës. Ekspertët mjeko -ligjorë nga Mjekësia ligjore federale gjermane gjithashtu do të kontribuojnë në ekspertizën dhe besueshmërinë e hetimit, për të cilin tashmë po realizohen zbulimet dhe aktivitetet përgatitore dhe për të cilat shpreh mirënjohjen time për aleatin tonë në NATO, Gjermaninë”, thekson Zaev në fjalim.

Në këto momente të tragjedisë kombëtare dhe mobilizimit të plotë të të gjitha kapaciteteve shtetërore dhe shoqërore rreth sqarimit të plotë të çështjes, ai shpreh mirënjohjen e tij për të gjithë aktorët që, siç thekson, shpëtuan jetë njerëzish në një kohë jashtëzakonisht të shkurtër, dhanë informacion dhe analiza serioze gjatë hetimit. ofroi ekspertizë të lartë profesionale të huaj, tregoi një ndjenjë të jashtëzakonshme solidariteti dhe dhembshurie dhe demonstroi nivelin më të lartë të përgjegjësisë.

Ai paralajmëron se gjatë javës së ardhshme, në momentin e parë pasi hetimi i ekspertëve tregon përparim të ri dhe më serioz, ai do të shpallë pikëpamjet e Qeverisë bazuar në faktet e hetimit, në një konferencë për shtyp ku do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve nga mediat.

“Në ndërkohë, Qeveria, Ministritë dhe të gjitha institucionet kompetente mbeten të hapura dhe të qasshme për të gjitha pyetjet tuaja. Këto ditë, vëmendja e komunikimeve publike është vetëm për shkak të nevojës që në asnjë mënyrë të mos ndikohet ndaj ritmit dhe cilësisë së hetimit, por tërë procesi zhvillohet tërësisht në mënyrë transparente dhe sipas standardeve dhe protokolleve më të larta institucionale”, shton kryeministri Zaev.

Related posts

Forum i sigurisë në Ohër: Qasje kolektive për përgjigje të suksesshme ndaj kërcënimeve të reja të sigurisë

Admin

Borrell për B.Perëndimor: Është në zemër të Evropës, kemi përgjegjësi për paqe

Admin

Regjistrohet tërmet në Maqedoni

Admin

Ziadin Sela: Pas zgjedhjeve lokale do të rrëzohet kjo qeveri!

Admin

Bexheti: Gasifikimi i Tetovës një projekt gjigant që do e realizojmë për qytetin tonë (VIDEO)

Admin

Zudi Koka: Po të mos ishte ASH, vota ime do të shkonte për Sermine Purrinin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com