5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Zaev dhe opozita shqiptare arrijnë marrëveshje për “Shtetësinë”

Shkup, 12 prill – Zhurnal – Qytetarët pa shtetësi janë në pritje të vendimit të opozitës maqedonase VMRO dhe E Majta të tërheqin amandamentet e tyre të parashtruara te ligji për shtetësi, në mënyrë që ata më në fund të marrin të drejtën e shtetësisë së Maqedonisë së Veriut, si epilog të marrëveshjes së arritur mes pushtetit dhe opozitës shqiptare për këtë ligj, miratimi I të cilit, do të zhbllokoj Kuvendin dhe do të miratoj pakon e pestë ekonomike antikovid, shkruan Zhurnal.

Ekspertët nga Ministria e Punëve të Brendshme të premten duhet të vendosin në letër marrëveshjen, dhe që nga e hëna ligji të hyjë në procedurën parlamentare, dhe kështu të zhbllokojë punën e Kuvendit”, tha kryeministri Zoran Zaev pas takimit me Afrim Gashin dhe Zijadin Selën.

Ai shtoi se kishin bërë progres të suksesshëm dhe hap serioz përpara të bazuar në analizën që do të bëjnë ekspertët, do të jemi në gjendje të përfundojmë me zgjidhjen ligjore për shtetësitë.

“Ne biseduam për të gjitha çështjet e hapura që ishin në propozim zgjidhjen ligjore nga Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, dhe mekanizmat për gjetjen e një zgjidhjeje janë gjetur, nuk do të flas për detajet, tani ekspertët duhet t’i vendosin ato në letër dhe t’i analizojnë ato, për ne jemi gjithashtu duke përpunuar zgjidhjen ligjore”, tha Zaev.

Sela nga ana e tij tha se janë në rrugën e duhur për të gjetur një zgjidhje të përbashkët për një problem që ka qenë i pranishëm për më shumë se tre dekada.

– Duke gjetur një zgjidhje, do të bëjmë një lëvizje të mirë si shtet.. Një shtet është demokratik për sa kohë që respekton të drejtat e njeriut”, tha mes tjerash Sela.

Afrim Gashi nga ana e tij, e vlerësoi takimin shumë të vlefshëm.

“I bëj thirrje opozitës maqedonase të tërheqë amandamentet që ka dorrëzuar në ligjin për Shtetësi dhe bashkë me ne të zhbllokojë Kuvendin.Nëse ata e bëjnë këtë gjë, jemi të gatshëm të tërheqim amandamentet nga pakoja e pestë ekonomike”, tha Gashi.

Related posts

KSHZ hedh poshtë ankesat e partisë “E majta” në Maqedoni

Admin

Shilegov e paralajmëroi dislokimin e Hekuranës, Çimentores dhe industrisë tjetër të rëndë nga Shkupi

Admin

Dimitrov: Politika e vetos krijon ambient negativ dhe është investim në bërjen e armiqësisë

Admin

Analizë/ Votat e Besës mund të bëjnë dallimin në Tearcë, por kanë peshë të caktuar edhe në Gostivar, Çair dhe Strugë

Admin

Funksionar i lartë i LSDM-së: Nëse bie Shkupi, bie edhe Qeveria e Zaevit

Admin

Bexheti falenderon strukturat e partisë për fitoren madhështore në Saraj

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com