23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

За ЕК е важно да се спроведе договорот на Македонија со Бугарија

Портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро, ја истакна важноста од спроведувањето на договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија. Писонеро одби да ги коментира споровите меѓу двете страни во последните денови, но рече:

„Мислам дека е многу важно за нас добрососедските односи на Западен Балкан и регионалната соработка да останат клучни елементи во процесот на проширување, како и во процесот на асоцијација и стабилизација.Договорот од Преспа и Договорот за добрососедски односи со Бугарија се многу позитивен пример за регионот и пошироко. За нас е многу важно овие билатерални договори да продолжат да се применуваат од сите страни “.

Премиерот Зоран Заев, ја опиша изјавата на министерот за надворешни работи Екатерина Захариева како „ниту добрососедство, ниту братска, ниту европска“ и додаде дека ако работите останат исти, македонскиот народ мора да се подготви дека преговорите со ЕУ нема да започнат во декември.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More