27.1 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Rajoni

Vuçiqi tregoi edhe një herë se është faktor kyç i jostabilitetit në regjion, thotë GDF-ja

Forumi Demokratik Qytetar (GDF) i Serbisë ka akuzuar presidentin Serb Aleksandar Vuçiq për konfirmimin edhe një herë se është “faktor kryesor i paqëndrueshmërisë në rajon” nga mënyra se si ka shkuar në Mal të Zi për varrimin e mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe Amfilohije Radoviq.

“Dënojmë me forcë sjelljen arrogante dhe autoritare të Vuçiqit, i cili, duke ndërhyrë në punët e brendshme të fqinjëve tanë nga pozicioni i Serbisë së Madhe, nacionalizmit dhe klerikalizmit, forcon hipotekën e Serbisë si një vend që ka kontribuar shumë për shumë dekada konfliktesh sesa për tejkalimin e tyre.” Një politikë e tillë nuk kontribuon në zhvillimin e Serbisë ose Malit të Zi, as të gjithë Ballkanit,” thotë GDF në një njoftim për shtyp.

Ata shtuan se Vuçiq shkoi në Mal të Zi duke shkelur të gjitha rregullat në marrëdhëniet ndërkombëtare, duke shkelur konventat diplomatike për marrëdhëniet midis shteteve sovrane, sepse nuk e kishte njoftuar më parë Ministrinë e punëve të jashtme të shtetit fqinj.

“Me këtë, Vuçiq demonstroi qartë qëndrimin e tij arrogant, provokues ndaj fqinjëve tanë dhe konfirmoi statusin e tij famëkeq si një faktor kryesor i paqëndrueshmërisë në rajon,” lexon deklarata.

GDF vlerësoi se Vuçiç e trajton Malin e Zi si “çështjen e brendshme të Serbisë”.

“Në këtë mënyrë, ai provoi përfshirjen e tij në proceset politike në këtë vend, duke demantuar ata që mohojnë ndërhyrjen e tij të përditshme dhe përpjekjet për të formuar qeverisë së re malazeze, duke u përpjekur për status sa më të mirë të mundshëm për kukullat e tij politike,” thuhet në kumtesë.

Related posts

BE i dhuron Shqipërisë 30 respiratorë

admin

Palestinezët të indinjuar me planet për hapjen e zyrës serbe në Jerusalem

admin

Lista Serbe dënohet me 20 mijë euro për thyerje të heshtjes zgjedhore

admin