30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

Вучиќ утре ќе го соопшти составот на новата српска влада

Претседателот на државата и лидер на владејачката Српска напредна странка утре на седница на Претседателството на партијата ќе ги соопшти предлозите за министри и мандатар на новата српска влада.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, ова треба да биде првиот чекор кон формирање влада, имајќи предвид дека Вучиќ најави дека за неговиот предлог за мандатар ќе разговара со партиските колеги, што е најавено за утре.

Во Србија во меѓувреме конституиран е новиот Парламент, кој, како што најавуваат медиумите, идната недела треба да го избере своето раководство.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More