DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

Вучиќ: Договорено е да продолжи дијалогот со Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на состанокот со специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, ја изразил целосната посветеност на Белград за продолжување на дијалогот со Приштина, но исто така инсистирал на целосна имплементација на договорот од Брисел од 2013 година и формирање на Заедницата на српски општини. „Тоа е услов без кој не може да се очекува успешно продолжување на дијалогот“, рече претседателот на Србија на прес конференцијата по состанокот со Лајчак во Белград. Вучиќ најави дека делегациите од Белград ќе одат во Брисел да го продолжат дијалогот „и на техничко и на највисоко ниво“.

Тој оцени дека европската иднина е „многу важна“ за Србија, како заради поголемиот број инвестиции, така и заради вредностите за кои, како што рече, Србија се бори и се залага. Лајчак пак, рече дека се што е договорено во преговорите меѓу Србија и Косово мора да биде исполнето и дека на крајот на процесот не треба да останат отворени прашања вклучително и формирањето на Заедницата на српски општини.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More