10.8 C
Skopje, NM
15/06/2021
DailyNews.mk
Регион

Вучиќ: Да се потпишат договорите од Брисел, но не според прописите на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вуиќииќ, рече дека сите договори со Косово потпишани во Брисел, треба да се спроведат, но не „во согласност со прописите на Косово“, затоа што, според него, „доколку на сè се гледа на овој начин, да биде во согласност со прописите на Приштина или Белград и да не се менува ништо“, тога„ невозможно е да се постигне компромис.

Овие коментари Вучиќ ги даде како одговор на прашањата на новинарите во Белград дали е добар сигнал изјавата на портпаролот на германската Влада, Штефен Зајберт, дека се што е потпишано во 2013 и 2015 година треба да се реализира и дека одлуката за Здружение на општини со српско мнозинство треба да се имплементира по прописите на Приштина. Вучиќ та рече дека во Брисел не се зборува за имплементација заснована на регулативи, бидејќи во тој случај, преговорите, според него, не би биле ниту потребни.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More