14.3 C
Los Angeles
January 22, 2022
DailyNews – MK
Auto

Volkswagen i jep fund prodhimit të Passat për tregun evropian

Volkswagen ka ndaluar prodhimin e sedanit Passat për tregun evropian.

Sipas Autocar britanik, arsyet e këtij vendimi janë shitjet më të mëdha të karavanit Passat dhe ekzistenca e një Arteon të pozicionuar në mënyrë të ngjashme.

Lajmet se VW do të shfuqizojë sedanin Passat në Evropë po shfaqen që nga viti 2020.

Megjithatë, pritej të ndodhte në vitin 2023, por ky lajm i fundit do të thotë se prodhuesi gjerman i makinave ka ndryshuar kornizën kohore të parashikuar.

VW ka njoftuar gjithashtu fundin e Passat në SHBA, dhe 2022 Passat Limited Edition shënon fundin e prodhimit në SHBA.

Modeli i gjeneratës së nëntë Passat për 2023 do të ndërtohet mbi bazën e një platforme të përmirësuar MQB.

Me këtë zhvillim të fundit, gjenerata e nëntë do të jetë e disponueshme ekskluzivisht si një model karavan kur të mbërrijë në Evropë.

Passat ka qenë i disponueshëm si sedan dhe karavan që nga 1973, kur u lansua modeli origjinal.

Related posts

Audi A8 e re vjen në dhjetor

admin

Të gjitha veturat e reja do të bëhen me një kufizues shpejtësie

admin

Pavarësisht që u prodhua në vitin 1965, Toyota Coupe 2000GT pritet të shitet për afro një milion dollarë

admin