15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Во Третата лига ќе играат на стадион од 100 милиони евра

Поранешниот европски првак, великанот на романскиот фудбал, Стеауа, доби нов стадион во Букурешт. За изградбата на стадионот кој има 31.000 места за седење биле потрошени 100.000.000 евра.

Во склоп на новиот стадион се наоѓа и клупскиот музеј во кој се зилоѓени сите клупски трофеи.

За потсетување во 2018 година клубот се соочи со сериозни финансиски проблеми. Сопственикот Џиџи Бекали си замина, а откако судот не му дозволи да ја „украде“ клупската историја, името и грбот, формираше нов клуб ФЦСБ.

Стеауа се натпреварува во Третата романска лига, додека ФЦСБ е во Првата лига. Иако клубот на Бекали е поуспешен, Стеауа успеа да ја задржи армијата навивачи, со чија поддршка во клубот се надеваат дека во годините што следат ќе се вратат во елитното друштво.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com