19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Во Париз од утре се затвораат баровите заради ширењето на корона вирусот

Почнувајќи од утре, Париз воведува највисок степен на мерки за спречување на ширење на коронавирусот, што значи дека во следните две недели се затвораат сите барови, а рестораните ќе мора да спроведат нови заштитни мерки за да останат отворени, соопшти канцеларијата на францускиот премиер Жан Кастес.

Кабинетот на Кастекс соопшти дека на подрачјето на Париз не е забележан никаков напредок откако минатата недела во него беа прифатени сите три владини критериуми за воведување на највисок степен на мерки за спречување на ширење на коронавирусот.

Работата од дома во подрачјето на Париз сега мора да биде на прво место „повеќе од кога било порано“, а универзитетските предавални и аули не смеат да се пополнуваат со повеќе од половината капацитет, соопшти канцеларијата на францускиот премиер.

„Овие мерки, неопходни за борба против ширењето на вирусот, ќе се применуваат две недели во подрачјето на Париз и три департмани што го опкружуваат“, се додава во соопштението.

За во градот да се спроведе највисокиот степен на мерки за спречување на ширењето на инфекцијата, бројот на новоинфицирани мора да биде поголем од 250 на 100.000 жители и 100 на 100.000 кај постарата популација, додека најмалку 30 проценти од креветите за интензивна нега да се резервирани за пациенти со коронавирус. Тоа значи дека моменталните бројки во градот се и полоши.

Пред една недела, на 14 дена беа затворени и рестораните и баровите во Марсеј, град на југот на Франција, во кој дојде до жариште на ширењето на вториот бран од заразата, предизвикувајќи протести и неуспешен обид за правна битка.

Франција вчера регистрира 12.565 нови инфекции со коронавирус.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com