21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Спорт

Во Манчестер Јунајтед секој може да биде капитен

Капитенската лента најчесто ја носат играчите кои имаат долг стаж во клубот и кои се почитувани од соиграчите. Менаџеот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер, не се држи до оваа традиција.

Норвежанецот го промовраше Хари Мегваер во капитен, а вечерва против ПСЖ тимот ќе го предводи Бруно Фернандеш. Португалецот во јануари пристигна на „Олд Трафорд“, а по завршувањето на првенството од навивачите тој беше прогласен за најдобар играч во клубот.

Солскјер на прес конференцијата пред мечот со ПСЖ на новинарите, но и на Фернандеш, им соопштил Јунајтед ќе има нов капитен на „Паркот на принцовите“ во Париз.

„Ова не го очекував, сега дознав“, им се обратил Бруно Фернандеш на новинарите и дополнил.

„Да се биде капитен на Манчестер Јунајтед е голема чест. Мислам дека секој од нас е капитен. Секој треба да помогне и да биде лидер на свој начин. Против ПСЖ нема да биде важн Бруно, туку тимот“.

Англичаните се прашуваат зошто Солскјер го прескокнал Дави Де Хеа, кој има долг стаж или Маркус Рашфорд кој е дете на Јунајтед, но Солскјер очигледно поинаку размислува од другите.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More