30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Во конфликтот меѓу Ерменија и Арезбејџан досега загинаа 542 ерменски војници

Седумнаесет ерменски војници беа убиени во нови борби во Нагорно Карабах со што вкупната бројка е 542 од избувнувањето на вооружениот конфликт на 27 септември, соопштија денеска официјални лица на самопрогласената република Нагорно Карабах.

Во судирите што избувнаа во Нагорно Карабах од 1990 година, загинаа околу 30.000 луѓе.

Нагорно-Карабах е енклава во Азербејџан населена со Ерменци и од војната во првата половина на 90-тите години владата во Баку нема контрола над таа територија.

Обновените судири помеѓу Азербејџан и Ерменија во Нагорно-Карабах ескалираа на 27 септември. Двете земји прогласија воена состојба и општа мобилизација и пријавуваат жртви, вклучително и цивили.

Од 1992 година се одржуваат преговори за мирно решавање на судирите во рамките на Организацијата за безбедност и соработка Минск групата, со која претседаваат Русија, САД и Франција.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More