19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Регион

Во Хрватска рекорден број на починати од коронавирус за 24 часа

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 793 нови случаи на инфекција од коронавирус, а бројот на активни случаи во Хрватска е вкупно 3.562.

Починаа 10 лица, што е најголем број на смртни случаи во последните 24 часа од почетокот на епидемијата, пренесува „Јутарњи. хр“.

Во последните 24 часа биле тестирани 6.696 лица.

На болничко лекување се 439 пациенти, од кои 26 пациенти се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, до денес се евидентирани вкупно 22.534 лица заразени од новиот коронавирус. Од нив, 344 починале, а вкупно оздравеле 18.628 лица, од кои 431 во последните 24 часа.

До денес се тестирани вкупно 379.379 лица.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More