11.8 C
Skopje, NM
24/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Во Албанија поради Ковид-19 дневно во просек отсуствуваат по 80 наставници и 40 ученици

Во Албанија во просек 80 наставници и 40 ученици дневно отсуствуваат поради Ковид-19, потврди Генералниот директорат за основно и средно обрзование.

Според истот извор во првите две недели од почетокот на наставата во новата 2020/2021година, отсуствувале најмалку 5.000 ученици.

Учебната година во Албанија на 14 септември почна за 430.00 основци и средношколци, од нив над 31.000 првачиња. Наставата се одвива комбинирано, една недела со физичко присуство, една недела онлајн. Во 1.097 училишта се одвива во една смена, во 472 училишта во две и во 183 училишта во три смени. Наставниот час трае 30 минути а во училница има до 20 ученици.

Во земјата и понатаму бројот на новозаразени со опасниот вирус е троцифрен. Во последнте 24 часа регистрирани се 158 нови случаи а починаа три лица.

Во поседните десет дена во просек на ден бројот на новозразени бил 145,5 случаи, додека неделната инциденца е 35,6 случаи на милион жители.

Related posts

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

Diabetes and Covid 19: Self-care tips to manage the condition amid pandemic

Admin

Buckingham Palace garden visitors write bad reviews on TripAdvisor: ‘I feel robbed by royals’

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com