30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Auto

Vetura suedeze arrin shpejtësi prej 531 km/h, kushton 3.38 milionë euro

Në formën e një prototipi, në 2018 në Motor Show në Gjenevë, ajo është emëruar sipas babait të themeluesit të kompanisë suedeze të veturave dhe duhet të marrë titullin e veturës më të shpejtë Koenigsegg.

Përpara fillimit të prodhimit të modelit Jesko, i cili do të bëhet nga specialistët në Koenigsegg në vetëm 125 kopje, kompania suedeze e veturave e kryesuar nga Christian von Koenigsegg publikoi fotot e versionit paraprodhimit, ngjyra portokalli e trupit e të cilit duhet të ngjante me CCX 2006 modeli.

Në Koenigsegg, ata thonë se pasardhësi i modelit Agera RS (i cili zhvilloi 458 km/h) arriti në 531 km/h në simulator pa ndonjë problem, dhe pas përpjekjeve të shpallura “drejtpërdrejt”, do të dihet nëse amerikani SCC Tuatara vetura do të mbetet në krye të listave të veturave më të shpejta që mund të regjistrohen dhe përdoren në rrugët publike.

Deri atëherë, për modelin e fundit Koenigsegg me të cilin ata po mendojnë të thyejnë rekorde shpejtësie në gelngelholm, klientët duhej të linin mënjanë të paktën 2.41 milionë euro (që është çmimi i modelit pa mundësi shtesë), dhe çmimin për Jesko në Absolut versioni është 3.38 milionë euro, raporton autocar.

Vetura për dy persona ka një motor 5 litërsh biturbo V8 të vendosur në qendër që në kombinim me karburantin E85 zhvillon 1,624 kuaj/fuqi dhe 1,500 Nm çift rrotullues maksimal, i cili shpërndahet në boshtin e pasmë nga 9 Koenigsegg -kambio automatike e shpejtësisë.

Ne jemi duke pritur për rezultatin e përpjekjes për të thyer rekordin aktual të shpejtësisë. 

Related posts

Studimi: Veturat elektrike janë shumë më miqësore me mjedisin sesa motorët me djegie

Admin

Ford Mustang E-Mach në Librin e Rekordeve Guinness

Admin

Çmimet e gomave po rriten, ato së shpejti mund të jenë shumë më të shtrenjta

Admin

Mercedes ngacmon fansat me një veturë elektrike me një diapazon prej 1 mijë kilometrash

Admin

Daimler: Modelet e reja do të jenë vetëm elektrike

Admin

Mercedes-AMG GLE Coupe i Brabus mundësohet nga 800 kuaj fuqi

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More