27.1 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Vendimet që pritet të merr Biden, në ditën e parë të tij në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i zgjedhur Joe Biden planifikon, në ditën e tij të parë në Shtëpinë e Bardhë, të miratojë disa urdhra ekzekutivë që rikthejnë përpjekjet e presidentit Donald Trump për një numër çështjesh.

Kështu së paku sipas FoxNews ka thënë një pjesëtar i fushatës, sipas të cilit veprimet ekzekutive do të përfshinin edhe ribashkimin me Marrëveshjen e Klimës të Parisit, ribashkimin me Organizatën Botërore të Shëndetit dhe shfuqizimin e ndalimit të udhëtimit të Trump që synon kombet me shumicë myslimane, përcjell Telegrafi.

Premtimi erdhi pasi disa media, përfshirë Fox News, parashikuan Biden si fituesin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Që nga e hëna, ekipi i fushatës së Trump u zotua të vazhdojë të sfidojë rezultatet, duke përmendur çështjet me fletët e votimit dhe procesin e numërimit.

Vendimi i Biden për të hyrë përsëri në OBSH pasqyroi një përpjekje më të gjerë për të luftuar coronavirusin pas marrjes së detyrës.

Demokratët kanë dënuar vendimin e Trump për të dalë nga organizata transnacionale në mes të një pandemie ndërkohë që Trump e ka mbrojtur masën si një mënyrë për ta mbajtur organizatën përgjegjëse për “gabimet gjatë pandemisë”.

Related posts

Qeveria e Maqedonisë për veton bullgare: Është gabim gjeostrategjik

admin

Si u ekzekutua me 25 plumba në 10 sekonda biznesmeni grek

admin

Dragash: Kujdes nga epidemia e veto-s gjatë anëtarësimit në BE

admin