9.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Vazhdon vaksinimi: Në radhë janë ushtarët, policët, gazetarët

Shkup, 5 prill – Zhurnal.mk – Vaksinimi masiv i popullatës kundër Kovid-19 në vend do të fillojë zyrtarisht prej sot në A1 Arena (salla “Boris Trajkovski”). Janë caktuar terminet për 3000 qytetarët, të cilët do të vaksinohen me “Sputnik V”.

Në këtë fazë, do të imunizohen qytetarët nga infrastruktura kritike – njerëzit që punojnë, MPB-ja, ARM-ja, gazetarë, shërbimet nga Qyteti i Shkupit dhe të gjithë që kanë kontakte – shoferët e autobusëve, zjarrfikësit, mësuesit e kopshteve, punonjësit në pikat e pagesës së taksës rrugore, etj.

Sipas planit, vaksinimi me 20.000 vaksina ruse “Sputnik” të dhuruara nga Serbia do të bëhet në 48 pika.

Në sallë pardje u bë një provë se si do të funksionojë dhe do të koordinohet vaksinimi masiv – vendet ku do të pranohen qytetarët, pastaj ekzaminimi individual dhe vaksinimi, pikat ku do të lëshohen certifikatat me kushtet për rivaksinim, vendi për frigoriferë për vaksinat, etj.

Do të ketë një ekip prej rreth 20 infermierësh dhe pesë mjekësh në dy turne, vende për 15-20 minuta vëzhgim pas vaksinimit dhe pjesë të shënuara për kujdesin urgjent mjekësor nëse është e nevojshme.

Ministri, Venko Filipçe pardje gjatë vizitës së tij në QS “Boris Trajkovski” deklaroi se në fillim në mesatare prej rreth 4000 njerëz në ditë do të vaksinohen në të gjithë vendin dhe beson se për një kohë të shkurtër do të përmbushet edhe plani të arrihen 7000 termine në ditë, kur sistemi do të bëhet funksional në mënyrë të plotë.

Vaksinimi i personave mbi 77 vjeç me vaksinat AstraZeneka filloi të mërkurën javën e kaluar. Vaksinimi bëhet në poliklinikat e Shkupit “Jane Sandanski”, “Çair” dhe “Bukuresht”, në qendrat shëndetësore në Prilep, Ohër, Gostivar, Shtip, Kumanovë, Veles, Manastir, Strumicë dhe në spitalin e Kavadarit. Javën e kaluar, 24.000 vaksina AstraZeneka mbërritën në vend dhe 20.000 do të përdoren për personat mbi 75 vjeç.

Personat nën moshën 60 vjeçare nuk do të vaksinohen me AstraZeneka. Këtë vendim autoritetet tona shëndetësore e morën nga duke ndjekur shembullin e Kanadasë dhe Gjermanisë. Sidoqoftë, vendimi zyrtar i Bordit të EMA-s pritet për vaksinat e “AstraZenekas”. Tani për tani, ajo është aplikuar vetëm për qytetarët e moshuar dhe deri më tani nuk është raportuar zyrtarisht asnjë efekt anësor ashtu si vaksinat e tjera që bëhen. Rasti i vetëm problematik është me vajzën 28-vjeçare, tek e cila u zhvillua një trombozë në një venë të syrit të saj pasi e mori AstraZenakan.

Procesi i imunizimit kundër koronavirusit në vendin tonë filloi më 16 shkurt, me vaksinimin e punonjësve shëndetësorë. Deri më tani janë vaksinuar 7005 punonjës shëndetësorë. Mbi 4.000 morën vaksinën Fajzer dhe u vaksinuan.

Rreth 10.000 qytetarë tanë e shfrytëzuan rastin për t’u vaksinuar në Serbinë fqinje.

Në vend, deri më tani, 78.000 vaksina kanë mbërritur nga të cilat 48.000 janë dhuruar nga Qeveria serbe.

Photo credits: Petar Stojanovski/DW

Related posts

Maqedoni, do të vlejnë fletëvotimet që nuk do të kenë vulë

Admin

Seanca e 115 e Qeverisë, ja vendimet

Admin

Istrefi: Prioritet i parë do te jetë zgjidhja e kaosit urbanistik në Strugë

Admin

Maqedoni, nga nëntori do të kërkohet doza e dytë për hyrje në kafene

Admin

Ahmeti: Më 31 tetor duke votuar për Nevzat Bejtën hapim një kapitull të ri suksesi

Admin

Ndërmerren masa kundër mësimdhënësit i cili ushtroi dhunë në një shkollë në Butell të Shkupit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com