9.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Vazhdon masakra në Mianmar, grupet e të drejtave të njeriut: Më shumë se 40 fëmijë të vrarë gjatë trazirave

ë paktën 43 fëmijë janë vrarë nga forcat e armatosura në Mianmar që nga grushti ushtarak i shkurtit, sipas organizatës së të drejtave Save the Children.

Grupi tha se vendi i Azisë Juglindore ishte në një “situatë makthi”, me viktimën më të re të njohur vetëm shtatë vjeçe. Një grup lokal i monitorimit shprehet se numri i përgjithshëm i vdekjeve ka shkuar në 536, raporton Reuters.

I dërguari i KB në Mianmar ka paralajmëruar për rrezikun e një “banje gjaku të afërt” ndërsa intensifikohet shtypja. Paralajmërimi pason një shpërthim luftimesh midis ushtrisë dhe milicisë së pakicës etnike në zonat kufitare.

Trazirat në Mianmar filluan dy muaj më parë, kur ushtria mori kontrollin e vendit pas zgjedhjeve të cilat partia e Lidhjes Kombëtare për Demokraci (NLD) të Aung San Suu Kyi fitoi me rezultat të thellë.

Kur dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugë në të gjithë vendin për të protestuar kundër grushtit të shtetit, ushtria përdori topat e ujit për t’u përpjekur t’i shpërndajë turmat. Pas një jave, konflikti u përshkallëzua dhe u përdorën plumba gome dhe municione të tjera.

Related posts

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

Mbretëresha Elizabeth nuk do të marrë pjesë në samitin e ndryshimeve klimatike

Admin

Rritje e numrit të të infektuarve dhe viktimave me COVID-19 në Evropë

Admin

Raporti i ri i OKB-së për emetimet konsiderohet “thirrje për veprim”

Admin

Mblidhet përbërja e re parlamentare në Gjermani

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com