21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Vakanca në Kushtetuese, Meta thirrje juristëve: Mos u frikësoni nga procesi i verifikimit

Presidenti Ilir Meta iu ka bërë thirrje juristëve me integritet që të aplikojnë për plotësimin e vendit vakant gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese “vakancë e parakohshme”, për shkak të përfundimit para kohe të mandatit të një prej ish-gjyqtarëve që në 7 shkurt të vitit 2018.

Ai iu drejtohet juristëve që të mos kenë frikë nga procesi i verifikimit të KED, ndërsa theksoi se është hera e tretë që e shpall këtë thirrje për një vakancë të krijuar prej 2018, thirrje që vjen vetëm 1 ditë para përfundimit të afatit për aplikim në GJK.

Ai e konsideron jetike për Shqipërinë ngritjen e Gjykatës Kushtetuese sa më pare që të jetë e mundur. Kreu i shtetit i kërkoi KED dhe KLGJ mes të tjerash që të verifikojnë dhe rendisin sa më shpejt kandidatët për anëtarë për Gjykatë Kushtetuese dhe të Lartë.

Related posts

Vuçiq paralajmëron takim në kuadër të mini-Shengenit

NEFAIL EMINI

Daçiq: Serbia asnjëherë nuk do t’i bashkohet Perëndimit për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

NEFAIL EMINI

Aleksandër Vuçiç: Serbia së shpejti nis ndërtimin dhe rindërtimin e spitaleve në Kosovë

NEFAIL EMINI

Një tjetër shtet e zhvendos ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem

NEFAIL EMINI

Samit dy ditor i BE-së në Bruksel

NEFAIL EMINI

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Sijarto paralajmëron BE-në: Do ta humbni Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More