19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Balkans News Editor's Picks

US State Department welcomes Kosovo-Serbia border cooperation in Merdare

US State Department welcomed Serbia’s move to staff the common border point with Kosovo at Merdare, Gazeta Express reports.

The US State Department spokeswoman Morgan Ortagus said the US applauds Serbia’s commitment to implement the agreement reached at the White House on 4 September. “We applaud Serbia’s agreement to staff Merdare and Kosovo and Serbia’s commitments to implementing agreements made at the White House on Sept 4. The secure and efficient flow of goods, services and people will open doors to increased prosperity and stability in Serbia and Kosovo,” Mortagus wrote on Twitter.

Related posts

Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme do të bojkoton mësimin

Zekirija Haxhiu

Arratia e Gruevskit, Sekulloviq: Nuk kam informacione precize

Zekirija Haxhiu

Kovid-19 dhe mungesa e opozitës pamundësojnë punën e Parlamentit

Zekirija Haxhiu

Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë holandezë

Zekirija Haxhiu

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-COVID

Zekirija Haxhiu

Kuvendi vazhdon me punë, Dimitrov përballet me interpelancë

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More