2.8 C
Skopje, NM
24/09/2021
DailyNews.mk
Bota

Ursula von der Leyen: E mirëpresim votimin e Zvicrës për lirinë e lëvizjes me BE

Bashkimi Evropian e ka mirëpritur sot referendumin e Zvicrës rreth refuzimit të kufizimit të imigracionit për banorët e BE-së, transmeton Klan Kosova.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, deklaroi se vota e zviceranëve sot e konfirmoi një nga shtyllat kryesore të marrëdhënies BE-Zvicër “lirinë e ndërsjellë të lëvizjes, qëndrimit dhe punës në Zvicër dhe BE”.

“Unë e mirëpres një rezultat të tillë dhe e shoh si një shenjë pozitive në mënyrë që ne të mund të forcojmë dhe thellojmë më tej lidhjet tona”

“Së shpejti do të bisedojë me presidenten e Konfederatës zvicerane Simonetta Sommaruga”.

“Tani pres që Këshilli Federal Zviceran të ndërmarrë hapa të shpejtë për të nënshkruar dhe ratifikuar marrëveshjen kornizë institucionale që kemi finalizuar në vitin 2018,” tha von der Leyen.

Related posts

Ministri i Jashtëm malazez: “Bota serbe” është një kopje e zbehtë e “botës ruse”

Admin

Vullkani në Ishujt Kanarie – kjo është ‘shtëpia mrekulli’ që e vetmja i ka shpëtuar lavës

Admin

Foshnja vaksinohet aksidentalisht kundër coronavirusit në Turqi

Admin

Erdogan thotë se lidhjet me Shtetet e Bashkuara të tensionuara, flet për lidhjet me Rusinë

Admin

Studimi i ri amerikan: Gratë shtatzëna të vaksinuara transmetojnë antitrupa tek foshnjat e tyre

Admin

Propozimi i të Gjelbërve në Gjermani: “Trena të natës”, 40 linja në më shumë 200 qytete të mëdha në botë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com