15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Ulet numri i infektimeve me Kovid-19, por numri i vdekjeve vazhdon të mbetet i lartë

Shkup, 10 shtator – Një grua shtatëmbëdhjetëvjeçare shtatzënë nga Gjevgjelia e cila ishte në buletinin shëndetësor KOVID dje vdiq .Për shkak të gjendjes jashtëzakonisht të rëndë shëndetësore, pacienti nga Gjevgjelia u soll në KARIL, konfirmoi për Kanal 5 drejtoresha e klinikës Maja Mojsova. Vajza, e cila ishte në muajin e shtatë të shtatzënisë, ishte mbipeshë dhe vuante nga një çrregullim i rrallë gjenetik. Ajo vdiq nga komplikimet vetëm dy ditë pasi u shtrua në spital, së bashku me fëmijën e saj të palindur.

Kjo është viktima e dytë më e re e virusit të rrezikshëm në këtë valë të katërt KOVID. Në fund të gushtit, një adoleshent 15-vjeçar nga Tetova humbi betejën me kurorën.

Ditët e fundit, ka pasur një rënie të infeksioneve të reja. Por numri i të vdekurve mbetet i lartë. Vetëm në pesë ditët e fundit, si rezultat i KOVID-19 140 njerëz vdiqën.

9 shtator – 256 të infektuar dhe 31 të vdekur

8 shtator – 702 të infektuar dhe 24 të vdekur

7 shtator – 682 të infektuar dhe 32 të vdekur

6 shtator – 199 të infektuar dhe 32 të vdekur

5 shtator – 459 të infektuar dhe 21 të vdekur

Gjithsej: 2298 të infektuar dhe 140 të vdekur

16,737 vaksina u aplikuan dje – por doza e parë u mor nga pothuajse 2,000 qytetarë. 30% e të rinjve midis moshës 18 dhe 39 vjeç dhe 54% e popullsisë mbi 40 vjeç janë të imunizuar me një dozë minimale. 603,000 qytetarë u imunizuan plotësisht.

Donacioni i shumëpritur nga Bullgaria i pak më shumë se 50,000 vaksinave Pfizer mbërrin në katër ditë, afati i të cilave skadon në fund të muajit, , por Ministria e Shëndetësisë siguron se nuk ka vend për shqetësim sepse ato do të përdoren për një maksimum prej 7 ditësh.

Related posts

Forum i sigurisë në Ohër: Qasje kolektive për përgjigje të suksesshme ndaj kërcënimeve të reja të sigurisë

Admin

Borrell për B.Perëndimor: Është në zemër të Evropës, kemi përgjegjësi për paqe

Admin

Regjistrohet tërmet në Maqedoni

Admin

Ziadin Sela: Pas zgjedhjeve lokale do të rrëzohet kjo qeveri!

Admin

Bexheti: Gasifikimi i Tetovës një projekt gjigant që do e realizojmë për qytetin tonë (VIDEO)

Admin

Zudi Koka: Po të mos ishte ASH, vota ime do të shkonte për Sermine Purrinin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com