34.8 C
Skopje, NM
22/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

Уапсен кумот на Груевски за спорните плацови на Водно

Полицијата го приведе Ристо Новачевски, кој е кум на азилантот Никола Груевски, по барање на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Новачевски е уапсен поради спорните плацеви на Водно, а каде како купувачи се јавуваат офшор-компании.

Една од фирмите, сопственик на дел од земјиштето кое се протега на повеќе од 10 илјади квадратни метри на Водно е „Сирах Инженеринг“, чијшто основач и сто процентен сопственик е фирмата „Сирах Лимитед“ од Белизе, сопственост на Новачевски.

Во неговиот дом, полицијата изврши и претрес. Тој ќе биде изведен пред судија на претходна постапка.

Инаку, истрагата на Обинителството за земјиштето на Водно опфаќа повеќе бизнисмени, како и поранешен функционер. За Новачевски е познато дека беше член на Одборот на директори на Акционерското друштво за стопанисување со деловен простор во државна сопственост.

Од Обвинителството засега нема информации за кои дела ги гонат осомничените.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More