16.9 C
Los Angeles
December 7, 2021
DailyNews – MK
Teknologji

Twitter po ndërton një ekip për kriptovaluta – synimi kryesor është “rrjet social të decentralizuar”

Twitter po krijon një ekip të dedikuar për kriptovaluta, duke shënuar shtytjen më të fundit nga shefi ekzekutiv Jack Dorsey për të përqafuar asetet dixhitale dhe aplikacionet e decentralizuara dhe komunitetet rreth tyre.

Rrjeti social ka punësuar Tess Rinearson për të udhëhequr ekipin e ri të Twitter Crypto dhe “të vendosë strategjinë për të ardhmen e kriptove në Twitter”, njoftoi kompania për Financial Times.

Dorsey, një entuziast i njohur i bitcoin, ka thënë prej kohësh se dëshiron të integrojë asetet dixhitale në të ardhmen e Twitter, pasi prezantoi me sukses mbështetjen e bitcoin në kompaninë e pagesave Square që ai gjithashtu drejton, dy vjet më parë.

Në shtator, Twitter tha se po prezantonte një mjet të ri që do t’i lejojë përdoruesit t’u dërgojnë këshilla të tjerëve për përmbajtjen e tyre duke përdorur bitcoin. Ai gjithashtu tha se po krijonte një veçori për verifikimin e shenjave të pandryshueshme (NFT), koleksione dixhitale që kanë shpërthyer në popullaritet këtë vit dhe që disa përdorues të Twitter përdorin si fotografitë e tyre të profilit.

Duke punuar nën shefin e teknologjisë së Twitter, Parag Agrawal, Rinearson ka për detyrë të mbikëqyrë dhe të ndërtojë këto përpjekje, dhe një iniciativë për të eksploruar decentralizimin e mediave sociale më gjerësisht. Ajo ka punuar më parë në grupet e kriptove si Interchain, një grup i fokusuar në zhvillimin e teknologjive të decentralizuara me burim të hapur dhe Interstellar, një portofol dhe shkëmbim kriptosh i decentralizuar.

Por ka një zhurmë në rritje në Silicon Valley rreth lëvizjes web3, e cila kërkon të prishë kompanitë e Big Tech që ruajnë të dhënat e përdoruesve në serverët qendrorë dhe kërkojnë të fitojnë para nga ato të dhëna.

Në ekosistemin web3, në të kundërt, aplikacionet e decentralizuara funksionojnë në zinxhirë bllok publik, që do të thotë se të dhënat nuk mblidhen nga asnjë palë, ndërsa përdoruesve mund t’u ofrohen shpërblime të bazuara në token për pjesëmarrje.

Disa platforma sociale së bashku me Twitter, si Reddit dhe Discord, kanë lënë të kuptohet se po eksplorojnë gjithashtu mënyra për t’u integruar me aplikacione të decentralizuara dhe për të përqafuar disa nga konceptet e web3 në platformat e tyre.

Rinearson do të jetë gjithashtu pjesë e Bluesky të Twitter, një projekt i pavarur i financuar nga Twitter i krijuar për të gjetur mënyra për të decentralizuar mediat sociale në veçanti. Grupi i punës, i përbërë nga punonjës të Twitter si dhe ekspertë të jashtëm, po zhvillon një standard të vetëm – ose protokoll – mbi të cilin platformat sociale dhe zhvilluesit e tjerë mund të ndërtojnë oferta më të përshtatura, me synimin për t’i bërë ato më të ndërveprueshme.

Për më tepër, zhvilluesit mund të krijojnë më pas një treg të algoritmeve ose filtrave të moderimit, në një kohë debati intensiv se si duhet të moderohet përmbajtja e krijuar nga përdoruesit. Megjithatë, projekti ka nxitur disa skepticizëm, me ekspertët që sugjerojnë se është i paqëndrueshëm pasi mund të godasë modelin e biznesit të Twitter dhe nuk ka gjasa të fitojë tërheqje me rivalët. 

Related posts

Lansohet loja e fundit në serinë Halo në 20 vjetorin e Xbox

admin

Samsung prezanton Galaxy S21 FE më 4 janar, e Galaxy S22 më 8 shkurt

admin

Ish-investitori i Facebookut: Metaverse është distopike dhe një ide e keqe

admin