15.8 C
Skopje, NM
13/06/2021
DailyNews.mk
Регион

Турскиот брод за истражување нафта ја напушти позицијата и тргна кон север

Турскиот брод „Јавуз“ за истражување наоѓалишта на нафта и гас денес, за првпат по неколку месеци, ја напушти својата позиција југозападно од Кипар, поттикнувајќи надеж дека се ублажува ескалацијата на тензиите поради спорот за енергетските ресурси во источното Средоземје.

Функционерите во Никозија кажаа дека одредиштето на „Јавуз“ е непознато, но проценуваат дека, ако бродот продолжи да плови кон север, тоа би можело да биде уште еден знак за попуштање на тензиите бидејќи вечерва би можел да стигне до турските територијални води.

Грција и Турција спорат околу територијалните води богати со нафта и гас, а тензиите пораснаа кога Анкара го испрати истражувачкиот брод во спорниот дел од Средоземјето, придружуван од воени бродови.

Сојузничките во НАТО, Грција и Турција, воспоставија механизам за избегнување судири во источниот Медитеран, соопшти во четвртокот генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, што е дел од напорите да се ублажи спорот околу енергетските ресурси во регионот.

Германија ги предводи дипломатските напори за поширок дијалог и лидерите на Европската Унија се сретнуваат во Брисел за да расправаат за тоа како да се избегне секаква ескалација поради потрагата по нафта и гас.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More