15.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Turqia planifikon të vaksinojë mbi një milion punëtorë turistik

Shkup, 15 mars – Autoritetet turke paralajmëruan prioritete për vaksinim të njerëzve në sektorin turistik, si pjesë e programit për certifikim të turizmit të sigurt që shteti e filloi në vitin 2020, publikoi gazeta Dejli sabah.

Ministria e Kulturës dhe Turizmit ka filluar të pranojë njoftime onlajn pas vendimit t’u jepet përparësi të punësuarve në objekte të certifikuara për turizëm të pa rrezikshëm – të punësuar në agjencitë turistike, udhërrëfyes turistik dhe shoferë. Sipas të dhënave zyrtare, me atë vendim janë përfshirë rreth 1,1 milion të punësuar në sektorin turistik.

“Nëse procesi i vaksinimit përfundon para fillimit të sezonit turistik, atëherë do të kemi të arhdura më të mira nga turizmi në Turqi”, deklaroi një ekspert i sektorit.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com