9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Turqia goditet nga disa tërmete të fuqishme

Një tërmet me fuqi 5.1 ballësh goditi provincën Izmir të Turqisë perëndimore të hënën herët.

Sipas mediave turke, përcjell Telegrafi, tërmeti ndodhi në 8:46 të mëngjesit me kohën lokale në një thellësi prej 20,6 kilometrash, tha Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD), duke shtuar se epiqendra e tërmetit ishte rrethi Karaburun i Izmirit.

Siç bëhet e ditur më tej, ky tërmet u pasua nga katër dridhje të tjera të tokës, me fuqi 4.8 dhe 4.7 ballë.

Mediat raportojnë se tërmeti u ndje gjithashtu në provincat fqinje si dhe në Lesbos të Greqisë.

Ndryshe, Izmiri është i njohur për tërmetet e fundit, me atë të fundit me fuqi 6.6 në tetor 2020 që shkaktoi vdekjen e 116 njerëzve.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com