19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Регион

Турција држела грчки владин авион во воздух 20 минути

Авион на грчката влада со министерот за надворешни работи, Никос Дендиас, кој се враќал од Ирак, бил задржан во воздухот дополнителни 20 минути, затоа што турските власти го одложиле издавањето на дозвола за премин.

Според денешните извештаи, авионот синоќа побарал одобрение од турските воздухопловни власти додека ја преминувал ирачката граница откако го напуштил Багдад, но морал да чека 20 минути за издавање на дозволата, пренесува „Катимерини“.

Ваквото задржување на закажаната дипломатскo претставништво, кое ги добило сите потребни дозволи однапред, се смета за невообичаена и Атина смета дека тоа е нова провокација на Анкара, оценува грчкиот весник.

Овој потег се случил неколку часа пред состанокот на лидерите на Европската Унија во Брисел, на кој се очекува Атина да се заложи за силен одговор на турската агресија во источен Медитеран и Егејот.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More