15.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Trump mposht Obamën, më i preferuari nga amerikanët

Presidenti Trump ka hedhur poshtë mitin 12 vjeçar të ish-Presidentit Obama si njeriu më i pëlqyer në Amerikë, në sondazhin vjetor të Gallup të publikuar të martën.

Tetëmbëdhjetë përqind e të anketuarve në sondazh votuan për Trump duke e cilësuar si njeriun më të pëlqyer krahasuar me 15 përqind që votuan për Obamën dhe 6 përqind Presidentin e zgjedhur Joe Biden.

Tre përqind votuan për Drejtorin e Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive Anthony Fauci, ndërsa 2 përqind zgjodhën Papa Françesku.

Në përmbylljen e 10 më të mirëve ishin CEO i Tesla Elon Musk, Sen. Bernie Sanders (I-Vt.), Themeluesi i Microsoft Bill Gates, ylli i Los Angeles Lakers LeBron James dhe Dalai Lama, të cilët morën 1 përqind të votave.

Donald Trump është cilësuar si njeriu më i admiruar në 60 vite duke përfshirë tetë vitet e presidencës së Obamës dhe çdo vit të presidencës së George W. Bush përveç 2008. Trump ishte i dyti pas Obamës në 2017 dhe 2018 .

Kjo është hera e 10-të që Trump renditet midis 10 më të mirëve. Para se të bëhej pjesë e politikës, ai ishte pjesë e listës në 1988, 1989, 1990 dhe 2011. Biden u bë pjesë e listës në 2018 .

Midis republikanëve të anketuar, 48 përqind e të anketuarve e quajtën Trump si më të preferuarin. Asnjë figurë tjetër publike nuk mori më shumë se 2 përqind mbështetje republikane, sipas Gallup.

Midis të pavarurve, si Obama ashtu edhe Trump morën mbështetje prej 11 përqind. Fauci ishte zgjedhja e 5 përqind e demokratëve por vetëm 1 përqind e republikanëve.

Personi që ka qenë pjesë e listës më shumë ka qenë i ndjeri Billy Graham, i cili u përfshi 61 herë në listën e personave më të preferuar në Amerikë para së të vdiste në 2018.

Njëzet e një përqind e të anketuarve nuk dhanë asnjë përgjigje, ndërsa 11 përqind përmendën një mik apo të afërm si më të admiruarit e tyre. Anketa përfshiu 1,018 të rritur nga 1 deri në 17 dhjetor.

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com