13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Shëndetësi

Tri kura natyrale për të ulur kolesterolin këtë dimër

Mbajtja e yndyrave shqetësuese të gjakut të quajtura trigliceride (TG) në një gamë të shëndetshme (nën 150 mg/dL) ka qenë gjithmonë e zgjuar, pasi është vërtetuar se zvogëlon përgjysmë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

Tani, shkencëtarët e Universitetit George Washington kanë zbuluar se zbutja e triglicerideve të larta gjithashtu ul rrezikun e komplikimeve të rënda të COVID-19 me 73 për qind. Dhe është e lehtë!

Shijoni më shumë kohë në shtrat

Temperaturat e mbrëmjes po bien dhe dielli po perëndon më herët, gjë që e bën këtë moment të përsosur për t’u çlodhur në divan me një film ose shfaqje të re. Dhe shijimi i “kohës së pushimit” për vetëm 30 minuta në ditë mund të shkurtojë 30 pikë nga niveli juaj i TG në gjashtë javë.

Përdorni kanellë

Erëza e ngrohtë i jep shije tërshërës, kifleve dhe kakaos së nxehtë. Dhe për shkak se kanella zbërthen trigliceridet në mënyrë që ato të mos grumbullohen në qarkullimin e gjakut, shtimi i një luge çaji në dietën tuaj ditore ul nivelet e TG me 27 për qind brenda 20 ditëve, thonë shkencëtarët e USDA.

Ujitni bimët e shtëpisë

Lëvizja për dy minuta çdo orë, si marrja e postës ose ujitja e bimëve të shtëpisë, ul nivelin e TG me 15 pikë në një javë, sugjeron një hulumtim.

Related posts

Sipas mjekëve, këto tri vende në trup duhet t’i lani çdo ditë me sapun

admin

Pse zgjoheni me dhimbje koke? Katër zgjidhje të zakonshme dhe rasti kur duhet të shkoni te mjeku

admin

Disa mënyra për të hequr qafe hundën e mbyllur

admin