-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Trazirat në Washington – nuk ndalen dorëheqjet nga kabineti i Trumpit

Sekretarja e Arsimit në SHBA, Betsy DeVos, u bë anëtarja e dytë e kabinetit të Trump që u tërhoq pas trazirave të Kongresit.

Në letrën e saj të dorëheqjes, DeVos – një nga anëtarët që qëndroi më gjatë në  administratën e presidentit – akuzoi Trumpin për nxitjen e trazirave të së mërkurës.

Sekretarja e transportit ishte larguar më herët. Elaine Chao tha se ajo ishte “shqetësuar thellë”.

Ndihmës të tjerë që u larguan përfshijnë të dërguarin special Mick Mulvaney, një zyrtar i lartë i sigurisë kombëtare dhe shefi i shtabit të Zonjës së Parë Melania Trump. Një këshilltar i departamentit të shtetit gjithashtu u shkarkua pasi e quajti Trump “të papërshtatshëm për zyrë” në një cicërimë në Tëitter.

Por një republikan, mbështetës i Trump, Seth Ëeathers, minimizoi dorëheqjet, duke thënë se ata që linin dorë nuk ishin kurrë plotësisht në bord me Trump gjithsesi.

“Unë mendoj se këta janë njerëz … mbase nuk ishin të prirur të ishin vetë individë të tipit Donald Trump, kështu që mendoj se është e kuptueshme nga perspektiva e tyre, por mendoj se nuk është e nevojshme”, tha ai për BBC.

“Ata qëndruan me Trump gjatë gjithë kësaj kohe, pse do të jepnin dorëheqjen 13 ditë para se ai të largohej nga zyra gjithsesi. Duket thjesht e pakuptimtë”, raporton BBC, transmeton Klan Kosova

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com