19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Траоре го сакаат две репрезентации

Адама Траоре, крилниот играч на Вулверхемптон, добил повик од селекторот на Мали, за пријателските натпревари кои оваа селекција ќе ги одигра во октомври.

Траоре е роден во Шпанија и играл за младинските селекции на „црвената фурија“. Два пати добил повик за сениорскиот тим на Шпанија меѓутоа се уште не успеал да дебитира.

Во ноември 2019 година го откажа настапот поради повреда, а пред два месеци го одби повикот поради коронавирусот.

Бидејќи неговите родители се од Мали тој добил повик од селекторот на оваа африканска репрезентација.

„Голема чет ми претставува што ме сакаат две репрезентации“, рекол 24 годишниот фудбалер без да одговори дали ќе го прифати повикот од земјата на неговите родители.

Траоре досега во кариерата одиграл два натпревари за младата и 10 натпревари за јуниорската репрезентација на Шпанија.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com