34.8 C
Skopje, NM
22/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

Трамп го потпиша законот за привремено финансирање на државата

Претседателот на САД го потпиша законот за буџет за привремено финансирање на владата до 11 декември, спречувајќи ја заканата од таканареченото „исклучување“, запирање на работата на федералната влада поради недостиг од државно финансирање.

Предлог-законот беше усвоен со убедливо мнозинство во Сенатот со 84 гласа „за“ и 10 „против“. Текстот беше поддржан од двете страни по договорот постигнат минатата недела од демократите и републиканците во Сенатот и Белата куќа.

Текстот беше усвоен минатата недела од Претставничкиот дом, каде мнозинството се демократи.

Новата фискална година започнува на 1 октомври.

Овој закон, наречен сегашна резолуција или ЦР во говорот на Вашингтон, ја одржува работата на секоја федерална агенција на сегашното ниво на финансирање до 11 декември, со што се одржува владата по изборите на 3 ноември, што може да јапромени рамнотежата на силите во Вашингтон.

Законот, исто така, проширува голем број програми чие финансирање или одобрување истекува на 30 септември. Тој исто така финансира можна преодна администрација доколку демократот Џо Бајден победи на претседателските избори.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More