15.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Tortura kineze ndaj ujgurëve, shpërthejnë protestat në Belgjikë

Në kryeqytetin e Belgjikës u mbajt një protestë ku u dënuan torturat dhe dhuna ndaj ujgurëve në Kinë.

Në protestën e mbajtur në Sheshin Albertina në Bruksel morën pjesë aktivistë dhe anëtarë të disa shoqatave dhe organizatave joqeveritare.

Rreth njëqind protestues të tubuar dënuan fuqishëm torturat ndaj anëtarëve të komunitetit ujgur në Xinjiang.

Protestuesit mbanin pankarta me mbishkrime: “Liri për ujgurët”, “Stop gjenocidit” dhe “Mbyllni kampet e përqendrimit”.

Në fjalimet e tyre, organizatorët theksuan se Kina kishte burgosur rreth tre milionë ujgurë në kampe përqendrimi dhe se autoritetet kineze ishin përpjekur të fshehin ekzistencën e kampeve të tilla nga pjesa tjetër e botës.

Ata shtuan se ngritja e kampeve të tilla të përqendrimit ishte një shkelje e qartë e të drejtave të njeriut.

Abdulmuttalip Omerov, president i Shoqatës së Ujgurëve në Belgjikë, tha se qeveria kineze po ndjek një politikë shtypëse që ua ndalon muslimanëve të agjërojnë dhe të luten.

Provinca Autonome Xinjiang është provinca më e madhe kineze me një popullsi kryesisht muslimane të përbërë nga anëtarë të bashkësisë etnike turke të ujgurëve dhe kazakëve etnikë.

Organizatat kineze të të drejtave të njeriut janë përpjekur për një kohë t’i tregojnë komunitetit ndërkombëtar për problemin e komunitetit ujgur në Xinjiang në të cilin miliona njerëz janë burgosur në kampe.

Organizata ndërkombëtare Human Rights Watch (HRW) në një raport tha se shumë njerëz në Xinjiang kishin përfunduar në paraburgim në të ashtuquajturat qendra të edukimit politik në dy vitet e fundit dhe se ata u konsideruan të rrezikshëm nga autoritetet që urdhëruan të ashtuquajturin veprim parandalues ​​policor.

Pekini zyrtar mohon ekzistencën e kampeve të tilla në Xinjiang dhe Ministria e Punëve të Jashtme kineze pretendon se këto janë qendra që përdoren ekskluzivisht për arsimin profesional.

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com