15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Arifi organizoi pritje për personelin mjekësor dhe të gjithë ata që ndihmuan në zjarrin në spitalin modular

Tetovë, 12 shtator – Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi ka organizuar pritje për individë dhe përfaqësues të institucioneve të cilët kanë ndihmuar gjatë zjarrit në spitalin modular të Tetovës më 8 shtator dhe parandaluan tragjedinë të jetë edhe më e madhe.

Në ndërtesën e komunës kanë qenë të pranishëm mjekë dhe personel mjekësor të cilët kanë qenë të angazhuar natën e tragjedisë në objektin montazh, si dhe zjarrfikës, policë, ushtarë…

“Në këto momente të rënda për ne dhe personelin mjekësor, ngushëllime deri të të gjithë qytetarët e Tetovës veçmas për familjet e viktimave. Për ne në këto momente janë shumë të rënda, nuk ka hapësirë për fjalë por gjejmë forcë si që kemi gjetur deri tani. Do të jemi edhe më tej pranë pacientëve tanë të cilët kanë nevojë”, ka deklaruar mjekja Evsale Tresi.

Sipas kryetares së komunës, guximi, profesionalizmi dhe solidariteti i atyre njerëzve që erdhën në komunë japin shpresë të dritës këto ditë.

“Dua t’ju falënderoj nga zemra në emër të atyre që kanë mbijetuar, por edhe në emër të gjithë qytetit tonë. E di se këto disa ditë, nuk mundëm t’i identifikojmë të gjithë ata që ndihmuan, por falënderimi jonë është deri te të gjithë që kontribuuan të parandalohet kjo tragjedi të jetë edhe më e madhe. Falënderim edhe për punën e juaj si media e cila ka qenë me rëndësi për qytetarët të marrin informacione të konfirmuara dhe të sakta. Në çdo tragjedi ka edhe viktima, pro edhe heronj dhe ata duhet të respektohen dhe të jenë shembuj se jeta mund ta mposhtë vdekjen”, ka thënë Arifi.

Në pyetjen e gazetarëve se si është gatishmëria e komunës dhe institucioneve lokale për parandalimin e zjarreve, Arifi tha se bashkë me Njësinë kundër zjarreve punojnë në ekipimin e tyre dhe investime te ta si dhe bëhet kontroll i rregullt i objekteve lidhur me pajisjen e intervenimit të shpejtë me aparateve kundër zjarreve. 

Related posts

Forum i sigurisë në Ohër: Qasje kolektive për përgjigje të suksesshme ndaj kërcënimeve të reja të sigurisë

Admin

Borrell për B.Perëndimor: Është në zemër të Evropës, kemi përgjegjësi për paqe

Admin

Regjistrohet tërmet në Maqedoni

Admin

Ziadin Sela: Pas zgjedhjeve lokale do të rrëzohet kjo qeveri!

Admin

Bexheti: Gasifikimi i Tetovës një projekt gjigant që do e realizojmë për qytetin tonë (VIDEO)

Admin

Zudi Koka: Po të mos ishte ASH, vota ime do të shkonte për Sermine Purrinin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com