1.8 C
Skopje, NM
25/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Të paktën 38 të vdekur nga stuhia e borës në ShBA

Të paktën 38 persona janë raportuar të vdekur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për shkak gjendjes së rëndë të shkaktuar nga moti i ftohtë.

Është thënë se viktimat janë regjistruar nga Oregoni në veriperëndim deri në Teksas në jug. Një pjesë e vdekjeve është shkaktuar nga aksidentet trafiku në rrugët e ngrira dhe helmime nga monoksidi i karbonit nga familjet që janë përpjekur të ngrohen në automjetet e tyre, pas ndërprerjes së energjisë elektrike.

Mediat e huaja raportojnë se bora e madhe ka bllokuar shtetet qendrore dhe jugore, derisa pritet reshjet të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Shërbimi Kombëtar Meteorologjik i SHBA-së ka thënë se në New York trashësia e borës mund të shkojë deri në 20 centimetra.

Related posts

Kina publikon dokumentin e pozicionit mbi bashkëpunimin me OKB-në

Admin

Gastronomët protestojnë në mbrëmje para Qeverisë

Admin

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Admin

Franca lëshon dy satelitë të tjerë në hapësirë, një prej tyre ushtarak

Admin

Braziliania 12-vjeçe vret babanë polic për t’u bërë e famshme

Admin

Numër rekord i ndalimeve në kufirin SHBA-Meksikë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com