13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Maqedoni

Të hënën merret vendimi përfundimtar për masat e reja kufizuese në RMV

Shkup, 20 nëntor – Të hënën do të vendoset për propozim-masat e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse ku kërkohet që punonjësit e sektorit publik të dorëzojnë certifikatë për vaksinim, test negativ me harxhime të tyre ose certifikatë për infektim.

Autoritetet shëndetësore theksojnë se këto masat duhet të zbatohen, ndërsa sindikatat thonë se testimi nuk duhet të jetë në xhep të punonjësve.

Për këto propozim-masa do të bisedohet në mbledhjen e Shtabit të Krizës dhe më pas në qeveri.

Sindikatat kryesisht nuk pajtohen me masat që i propozon KSI. Sipas tyre, testimi nuk duhet të jetë në llogari të punonjësve.

Related posts

Gjendjet në sistemin elektroenergjetik, temë e takimit Pendarovski-Bislimimovski

admin

Milloshoski: Nënshkrimet e “Levicës” do të hiqen nga nisma për rrëzimin e qeverisë

admin

KE do t’i publikojë parashikimet ekonomike të vjeshtës për Maqedoninë e Veriut

admin