22 C
Los Angeles
November 28, 2021
DailyNews – MK
Bota

Talebanët organizuan një paradë ushtarake me rastin e prezantimit të Ushtrisë së Emirateve Islamike

Qeveria talebane në Afganistan organizoi një paradë ushtarake me rastin e prezantimit të ushtrisë së re.

Një paradë ushtarake u mbajt në Kandahar, qyteti i dytë më i madh në shtet. Për qeverinë e re ky qytet është një qendër “shpirtërore”. Në paradë ishin mjete ushtarake dhe helikopterë.

Ushtria quhet Ushtria e Emirateve Islamike, raportojnë mediat afgane.

Kolona e mjeteve kaloi nëpër rrugën kryesore e cila lidh qendrën e qytetit me aeroportin. Paradën e ndoqën qytetarët e mbledhur.

Ministri i Mbrojtjes Mohammad Yaqoob njoftoi kohët e fundit se ushtria do të riorganizohet dhe emri i saj do të ndryshojë. Korpusi i ushtrisë në Kandahar u riemërua gjithashtu – më parë quhej Attal, dhe tani quhet Al Badar.

Related posts

Putini mund ta shfrytëzojë krizën me migrantë në Bjellorusi

admin

Reforma shtytëse kundër bllokuesve

admin

Le Figaro: Në Serbinë e Aleksandar Vuçiqit po ringjallet kulti ogurzi i gjeneralit Ratko Mlladiq

admin