33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Регион

Тачи: Дијалогот со Србија нема алтернатива

Претседателот на Косово Хашим Тачи, побара процесот на дијалог со Србија да продолжи, бидејќи, според него, дијалогот нема алтернатива. Во објава на Твитер, Тачи изјави дека разговарал со специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот Мирослав Лајчак и изразил поддршка за процесот. „Дијалогот нема алтернатива. Косово и Србија мора да постигнат конечен договор. Потребни сме и на Европската унија и ЕУ ни треба нам. Ние мора да дејствуваме“, напиша Тачи.

Предвидено беше претставници на Косово и Србија да се состанат во Брисел на 28 септември, но состанокот беше одложен на неодредено време. Додека Србија сака тема на разговор да биде Сојузот на српски општини, косовската страна посочува дека прашањето не може повторно да се отвори бидејќи заврши со договорите од 2013 и 2015 година. Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, пред неколку дена повтори дека во дијалогот нема отворање на оваа темата.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More