15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

СЗО: Ремдесивир и хидроксихлорокин не се ефикасни во лекувањето на Ковид-19

Светската здравствена организација објави дека лековите ремдесивир, хидроксихлорокин, лопинавир / ритонавир и производи на интерферон даваат малку или воопшто не даваат резултати во борбата против вирусот Ковид-19.

Студијата за лекови е спроведена во повеќе од 30 земји и се заснова на проучување на ефектите од терапијата врз целокупната смртност, започнување на вентилација и времетраење на престој во болница кај хоспитализирани пациенти, пренесува TАСС.

Многу земји, вклучувајќи ги САД, Јапонија, Јужна Кореја, Индија, Израел и Велика Британија, ги користат тие лекови за лекување на коронавирусот.

Ремдесивир е првенствено наменет за третман на хепатит Ц и респираторен синцицијален вирус, а проучен е и неговиот ефект во третманот на ебола, но во тој случај не покажал ефикасност.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com