-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Sulmohet me armë zjarri kolona e OKB-së në Afganistan, 5 të vdekur

Njerëz të armatosur ende të paidentifikuar kanë sulmuar me armë një auto-kolonë të Kombeve të Bashkuara, në periferi të kryeqytetit të Afganistanit të enjten, duke vrarë pesë anëtarë të forcave afgane të sigurisë që po shoqëronin automjetet e agjencisë ndërkombëtare, thanë nga Kombet e Bashkuara dhe zyrtarët lokalë.

Sulmi ndodhi afër Kabulit, sipas një zyrtari të ministrisë afgane të Brendshme, duke shtuar se ata besonin se talebanët kryengritës janë pas sulmit, raporton Reuters. Një zëdhënës i militantëve taleban ka thënë se nuk ka asnjë lidhje grupi me këtë sulm.

Misioni i OKB-së në Afganistan njoftoi se sot vajtohet humbja e pesë anëtarëve të forcave të sigurisë në këtë vend. Sulmet ndaj forcave ndërkombëtare dhe politikanëve të huaj kanë qenë të rralla, që kur talibanët nënshkruan një marrëveshje tërheqjeje të trupave me Uashingtonin gati një vit më parë.

Sidoqoftë, dhuna në Afganistan është përshkallëzuar, edhe kur talebanët dhe qeveria afgane zhvillojnë bisedime paqësore në Katar. Njerëz të armatosur të panjohur qëlluan e plagosën edhe Qotbuddin Kohi, një gazetar që punonte për agjencinë e lajmeve Pajhuok në provincën veriore Faryab të enjten, sipas drejtorit të medias.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com