8.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Sulm me bombë në një autobus, dhjetëra të vrarë në Siri

Të paktën 28 persona kanë mbetur të vrarë në një sulm në Siri. Mediat ndërkombëtare raportojnë se me viktimave janë dhe pjesëtarë të qeverisë siriane.

Numri viktimave ende nuk është i saktë, por mendohet deri tani kanë humbur jetën 28 persona, mes tyre dhe ushtarë sirianë. Ky vlerësohet të jetë një nga sulmet më vdekjeprurëse që nga mposhtja e Shtetit Islamik vitin e kaluar.

“Ky ishte një nga sulmet më vdekjeprurëse që nga rënia e IS-it vitin e kaluar“, tha kreu i Vëzhguesit Sirian për të Drejtat e Njeriut, Rami Abdel Rahman.

Ai shtoi se autobusi u sulmua afër fshatit Shula nga xhihadistët të cilët shpërthyen bomba buzë rrugës përpara se të hapnin zjarr ndaj ushtarëve që i përkisnin divizionit të 4-të të ushtrisë. Dy autobusë të tjerë që ishin pjesë e autokolonës arritën të shpëtonin.

Edhe pse akuza është ngritur kundër grupit të ISIS, ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com