19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Ekonomi Përzgjedhjе nga redaktori

Suedi 12 miliardë dollarë për të rimëkëmbur ekonominë

Qeveria e Suedisë do të injektojë 12 miliardë dollarë në ekonomi në vitin 2021, nëpërmjet zbritjeve tatimore dhe shpenzimeve, në përpjekje për të rimëkëmbur ekonominë nga pandemia.  Ekonomia e Suedisë pritet të tkurret me rreth 4.6 % këtë vit, sipas projeksioneve të buxhetit, ç’ka përbën një goditje më të lehtë se vendet e tjera europiane.  “Politikat ekonomike po hyjnë nën jë fazë të te. Bëhet fjalë për një buxhet rekord për të rimëkëmbur ekonominë e Suedië”, tha ministrja e Financave Magdalena Andersson. Koalicioni i Social Demokratëve dhe paritsë së Gjelbërt, bëri të ditur se buxheti do të përqëndrohet tek fuqizimi i tregut të punës, mirëqënies dhe politikave të tranzicionit larg karbonit, shkruan “scantv”.

Individët dhe kompanitë do të kenë zbritje tatimore, autoritetet lokale dhe shërbimet e mirëqënies do të përfitojnë më shumë para, ndërsa rreth 1.2 miliardë dollarë do të shkojnë për ndryshiin klimatik.  Ndërkohë që Suedia duhet se e ka kaluar relativisht lehtë goditjen ekonomike, analistët paralajmërojnë se është ende shumë herët për të zgjedhur fituesit afat-gjatë nga pandemia.  Kjo do të varet edhe nga mënyra se si do të shpenzohen planet qeveritare dhe fondi i rimëkëmbjes prej 750 miliardë euro i BE.  Suedia përballet gjithashtu me disa sfida strukturore, që shfaqen edhe tek tregu i punës, ku papunësia tek të rinjtë dhe emigrantët është e lartë. Tregu disfunksional i shtëpive kërcënon gjithashtu rimëkëmbjen, ndërsa financimi i modelit së mirëqënies në një shoqeri në plakje, do të kërkojë një rritje të madhe në produktivitet.

Related posts

Këshilli i BE-së me mbështetje të madhe për propozimin portugez

NEFAIL EMINI

Pesë fakte interesante nga ekonomia zvicerane

NEFAIL EMINI

Vucic pas miratimit të rezolutës për Srebrenicës: Serbëve në Mal të Zi, iu them ‘kokën lart’

NEFAIL EMINI

Vjosa Osmani takohet me Presidentin e Turqisë

NEFAIL EMINI

Zaev në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Vjenë

NEFAIL EMINI

Petar Petkovic: Kurti ia përsëriti disa herë Vuçiqit se Serbia duhet ta njohë Kosovën

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More