1.8 C
Skopje, NM
25/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Stuhia “Medea” godet Greqinë, vështirësi në qarkullimin e mjeteve, mbyllen shkollat

Edhe Greqia fqinje, prej disa ditësh, gjendet në kushtet e motit të ftohtë, pasi stuhia e ashtuquajtur “Medea” është shoqëruar me temperatura deri në minus 20 gradë celcius si dhe erëra të forta.

Reshjet e dendura të dëborës janë shoqëruar edhe me problematika në akset rrugore, një pjesë e konsiderueshme e të cilave janë mbyllur përkohësisht. Në shumë segemnte është i domosdoshëm përdorimi i zinxhirëve për automjetet.

Autostrada ndërkombëtare Egnatia prej Igumenices deri ne Kipous në kufi me Turqinë është e hapur, por autoritetet kanë ndaluar qarkullimin e të gjithë kamionëve mbi 3.5 ton. Mbi 160 kamionë janë bllokuar në doganën e Promahones në të dy anët e kufirit greko bullgar. Gjithashtu nga pasditja e së dielës është ndaluar qarkullimi i kamionëve mbi 3.5 ton edhe në autostradën që lidh Larisën me Athinën.

Tashmë “Medea” po godet Athinën dhe rrethinat e saj, në kryeqytet shkollat janë të mbyllura për shkak të pandemisë, ndërsa në Greqinë e veriut për shkak të kushteve të motit.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com