8.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Stuhi e madhe dëbore godet bregdetin lindor të SHBA, ndërpriten fluturimet dhe vaksinimi

Një stuhi masive bore ka pushtuar bregdetin lindor të SHBA-së, duke ndërprerë fluturime, duke mbyllur vendet e vaksinimit dhe duke e sjellë New York City në një ngërç.

Nga e hëna pasdite, 48cm dëborë ka rënë në New Jersey dhe Pennsylvania dhe 43 cm në New York City.

New York City dhe New Jersey kanë shpallur të dy gjendjen e jashtëzakonshme.

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA-së tha se stuhia do të ngjitet në New England, përpara se të tërhiqet të martën.

Shpejtësi ere deri në 50 milje në orë 80 km/orë parashikohen për disa ditë duke krijuar një stuhi dëbore verbuese.

Stuhia ka shkatërruar udhëtimet lokale. Kryebashkiaku i New York City Bill de Blasio lëshoi një urdhër që kufizonte udhëtimin jo-thelbësor nga ora 06:00 me orën lokale të hënën dhe mbylljen e shkollave publike të martën.

Guvernatori i shtetit të New York-ut Andrew Cuomo shpalli një gjendje të jashtëzakonshme në qytetin e New York-ut, si dhe 44 qarqe të tjera.

“Kjo është një situatë e rrezikshme,” tha ai në një konferencë shtypi të hënën. “Një situatë kërcënuese për jetën. Do të përkeqësohet më tej.”

Në New Jersey, Guvernatori Philip Murphy pezulloi operacionet e autobusëve dhe hekurudhave. Urdhri i tij i urgjencës lejon autoritetet të mbyllin rrugët dhe të evakuojnë shtëpitë.

Më shumë se 1 mijë e 600 fluturime janë anuluar në aeroportet kryesore në rrugën e përfshira nga stuhia, duke përfshirë Aeroportin Ndërkombëtar të Lirisë Newark, Aeroportin John F Kennedy dhe Aeroportin Ndërkombëtar të Filadelfias. Në Aeroportin La Guardia të Nju Jorkut, të gjitha fluturimet u pezulluan që nga e hëna në mëngjes.

Stuhia gjithashtu ka ndaluar shpërndarjen e vaksinave në Connecticut, New Jersey, Rhode Island, Filadelfia, pjesë të Uashingtonit, DC dhe zonës së Nju Jorkut.

Në New York City vaksinat do të anulohen deri të Martën, pasi Kryetari i Bashkisë de Blasio ka thënë se nuk është e sigurt për banorët e moshuar të dalin jashtë në kushtet e stuhisë.

“Ne jemi në një gjendje lokale të jashtëzakonshme. Kam frikë se kjo situatë e vështirë që kemi tani mund të përkeqësohet” tha z. De Blasio në një konferencë shtypi.

Dëbora goditi bregun perëndimor javën e kaluar, me disa pjesë të Kalifornisë që përjetuan më shumë se 2 milionë reshje dëbore.

Në Uashington DC, shumë prej tyre kanë shijuar borën përpara monumenteve ikonike të kryeqytetit. Pas një dite bore të dielën, këshillimi për motin dimëror nga Shërbimi Kombëtar i Motit është zgjatur deri të martën në mesnatë në zonën e DC. Reshje bore dhe shiu priten gjatë ditës.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com